Stomatologia zachowawcza – czym się zajmuje? Charakterystyka

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że gdy ostatnio odwiedzałeś dentystę, podjęte zostały wobec ciebie działania z zakresu stomatologii zachowawczej? Co to oznacza w praktyce? Sprawdź, czym najczęściej zajmują się tacy specjaliści.

Stomatologia zachowawcza w Warszawie

Ten dział stomatologii określa się też jako stomatologię ogólną. Stomatologia zachowawcza to ogół działań profilaktycznych, mających chronić przed próchnicą oraz leczyć ubytki. Celem wszystkich tych wysiłków jest utrzymanie uzębienia w jak najlepszym stanie, zarówno pod kątem zdrowia, jak i estetyki. Warto wiedzieć, że działania z zakresu stomatologii zachowawczej podejmujemy też samodzielnie w domu. W końcu ogromne znaczenie ma tutaj profilaktyka, a więc to, jak dbamy o higienę jamy ustnej na co dzień.

Czym dokładnie zajmuje się stomatologia zachowawcza

Eksperci podejmują różne kroki profilaktyczne, m.in. instruują pacjentów, w jaki sposób prawidłowo dbać o zęby. Stomatologia ogólna zajmuje się też regularnymi badaniami jamy ustnej podczas przeglądów. Podczas takich wizyt przeprowadza się m.in. higienizację zębów, a więc:

  • fluoryzację;
  • skaling;
  • polerowanie;
  • piaskowanie.

W trakcie przeglądu może okazać się, że konieczne jest leczenie próchnicy. Zanim jednak stomatolog przedstawi konkretny plan działania, musi przeprowadzić fachową diagnostykę i zrealizować potrzebne badania.

Leczenie próchnicy w Warszawie

Nowoczesna stomatologia zachowawcza proponuje pacjentom sprawdzone i bezbolesne metody. Czasem jedynym możliwym wyjściem jest usunięcie chorej tkanki. Zaawansowane, odporne na uszkodzenia i estetyczne wypełnienia sprawiają, że taki ząb dalej może być w świetnej kondycji. Jeśli jednak doszło do martwicy miazgi, wypełnienie nic nie wskóra. W takiej sytuacji przeprowadza się leczenie kanałowe.

Jak widać przebieg leczenia próchnicy uzależniony jest od stopnia zaawansowania problemu. Pod uwagę trzeba wziąć też indywidualne uwarunkowania pacjenta i jego stan zdrowia. Podczas diagnostyki lekarz może zlecić wykonanie zdjęć rentgenowskich lub pantomogramu, bo często sama wizualna ocena stanu uzębienia jest niewystarczająca. Dobry specjalista przeprowadzi też z nami rzetelny wywiad.

Jak znaleźć dobrego specjalistę – stomatologia zachowawcza w twoim mieście

Wcześniej wspomniana diagnostyka wymaga nierzadko wykorzystania takiego sprzętu jak np. mikroskop, kamery wewnątrzustne czy lasery diagnostyczne. Warto więc poszukać dobrze wyposażonego gabinetu. W stomatologii zachowawczej, tak jak w każdej innej dziedzinie stomatologii, ważne jest porozumienie między lekarzem a pacjentem – jasna komunikacja, cierpliwość i empatia. Znalezienie placówki, w której będziemy czuli się zaopiekowani, usłyszani i zrozumiani jest szczególnie ważne z tego powodu, że wiele osób zaniedbuje wizyty kontrole ze strachu przed dentystą.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *