Jakie cechy powinien mieć dobry psychoterapeuta?

Znalezienie terapeuty, przy którym czujemy się komfortowo i bezpieczne ma ogromne znaczenie dla powodzenia całego procesu terapeutycznego. Ale rzetelny specjalista wyróżnia się czymś więcej niż umiejętnością stworzenia przyjaznej atmosfery. Przekonaj się, jakie cechy powinien posiadać dobry psychoterapeuta.

Psychoterapia we Wrocławiu – sprawdź kompetencje specjalisty

Zanim zdecydujemy się na współpracę z konkretnym psychoterapeutką, dobrze będzie przyjrzeć się bliżej jego przygotowaniu. Eksperci rozwijają się w danym nurcie, uczestnicząc w kursach i szkoleniach. Praca psychoterapeuty powinna być także poddawana superwizji – takie konsultacje odbywają się z bardziej zaawansowanym specjalistą i pozwalają na wymianę doświadczeń i wspólne zastanowienie się nad ewentualnymi trudnościami.

Co jest ważne oprócz przygotowania merytorycznego?

Wiedza, kompetencje, doświadczenie i profesjonalizm to filary pracy psychoterapeuty. Dobry specjalista to także osoba, której nie są obce:

  1. skuteczna komunikacja;
  2. empatia;
  3. otwartość.W gabinecie powinna panować atmosfera bezpieczeństwa. Nie ma tam miejsca na uprzedzenia czy stereotypy. Psychoterapeuta musi wyrażać otwartość w poznawaniu swojego pacjenta. Jednocześnie taki ekspert musi być pewien swoich umiejętności, formułować swoje myśli w jasny i zrozumiały dla odbiorcy sposób.

Chwile spędzone w gabinecie terapeuty często są z różnych powodów wymagające. Poruszanie tematów ciężkich, nacechowanych emocjonalnym ładunkiem nie jest łatwe. Serdeczność i przyjazne nastawienie psychoterapeuty znacznie ułatwia pacjentowi otwarcie się. Na sukces procesu, oprócz zdolności analitycznych i merytorycznego zaplecza eksperta, wpływa więc również szereg umiejętności interpersonalnych terapeuty. Można do nich zaliczyć m.in. zdolność do słuchania innych z zaangażowaniem, asertywność oraz wysoka inteligencja emocjonalna.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *