Pantomogram – kluczowe informacje o badaniu: zastosowanie, przebieg i interpretacja wyników w diagnostyce stomatologicznej

W ten sposób określa się badanie radiologiczne zębów. Pozwala ono unaocznić nie tylko zęby, ale też kości tworzące żuchwę oraz kości szczęki. Lekarz zyskuje wgląd także w zatoki szczękowe oraz stawy skroniowo-żuchwowe.

Po co wykonuje się zdjęcie RTG pantomogram

RTG pantomogram zębów jest nieocenione, gdy specjalista zajmuje się planowaniem leczenia kanałowego. Dzięki zdjęciu specjalista może przyjrzeć się budowie korzenia, określić ewentualne nieprawidłowości w jego strukturze oraz zweryfikować stan przyzębia. Taki wgląd jest koniecznością także wtedy, gdy pojawia się konieczność założenia pacjentowi implantów. Zdjęcie może też wykryć, jak rozwinięta jest próchnica oraz zweryfikować czy i gdzie dokładnie występują stany zapalne. W ten sposób zyskamy więc dużo szerszy i bardziej kompleksowy obraz niż w przypadku punktowego badania zęba.

Do innych wskazań można zaliczyć sytuacje, gdy u pacjenta występują lub podejrzewa się:

  • kamicę ślinianki podżuchwowej i podjęzykowej;
  • różnorodne urazy szczęki;
  • usuwanie zębów (dzięki zdjęciu sprawdzimy kierunek wyrzynania się zębów oraz określimy miejsce, w którym znajdują się tzw. zęby zatrzymane).

RTG pantomogram zębów jest też jednym z pierwszych kroków, gdy u osoby planowane jest leczenie ortodontyczne. Lekarz może zlecić badanie także wtedy, gdy pojawia się konieczność wykonania niektórych zabiegów chirurgicznych.

Kilka słów o bezpieczeństwie oraz o ewentualnych przeciwwskazaniach

Podawana dawka promieniowania jest niewielka, ale nie należy wykonywać badania u osób w ciąży, chyba że jest ono rzeczywiście niezbędne. RTG pantomogram zębów nie jest wykonywane o osób nieprzytomnych, niemowląt oraz u osób dorosłych, które nie są w stanie utrzymać pionowego ułożenia w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Pantomogram Warszawa – jak wygląda badanie od strony praktycznej?

Na początku osoba musi zdjąć elementy metalowe. Mowa m.in. o protezach zębowych, biżuterii itp. Następnie newralgiczne organy zostają okryte kamizelką ochronną. Głowa pacjenta musi zostać umieszczona w odpowiednim miejscu. W tym celu czoło oraz broda spoczywają na specjalnych podpórkach, będących elementami pantomografu. Osoba następnie poproszona jest o zaciśnięcie zębów na uchwycie. Specjalista wykonujący badanie może poinstruować nas o tym, jak ułożyć język i kiedy przełknąć ślinę. Całe badanie zajmuje chwilę, nie jest uciążliwe, nie powoduje dolegliwości bólowych.

Co ważne, wyniki dostępne są od razu, bo zdjecie RTG pantomogram po chwili wyświetlane jest na ekranie komputera. Po wykonaniu badania możemy normalnie wrócić do codziennych zajęć. Proces jest więc nieinwazyjny, nie wpływa negatywnie na samopoczucie i nie koliduje z planami.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *