Leczenie endodontyczne to inaczej powszechnie znane leczenie kanałowe. Bardzo często wykonywane jest przy poważniejszych problemach z zębem, takich jak martwica miazgi czy ostrzejsze zapalenie. Ludzie często panikują, kiedy słyszą, że zęba trzeba leczyć kanałowo. Zupełnie niepotrzebnie! Dzięki najnowszym technologiom zabieg jest zupełnie bezbolesny oraz bezpieczny. Na czym dokładnie polega leczenie endodontyczne? Kiedy warto się na nie zdecydować?
Endodoncja — czym jest leczenie kanałowe?
Leczenie endodontyczne to w uproszczeniu leczenie kanałowe. Wykonywane jest najczęściej w sytuacji, kiedy w miazdze zęba pojawia się martwica lub dochodzi do różnego rodzaju poważnych stanów zapalnych. Jaką rolę odgrywa taki zabieg? Leczenie kanałowe składa się z poszczególnych etapów:
- oczyszczenie zęba z martwych tkanek — dentysta przy pomocy specjalistycznych narzędzi wybiera miazgę, a następnie poszerza kanały. Te czynności wykonuje się narzędziami penetrująco-piłującymi.
- odkażenie rany i okolic zęba — aby nie doszło do zakażenia, po oczyszczeniu należy dokładnie odkazić kanały oraz okolice zęba.
- wypełnienie zęba — stosuje się w tym celu specjalną substancję, zwaną gutaperką. Jest to twardniejąca masa, którą zakrywa plomba.
Jeśli chodzi o zabiegi takie jak endodoncja, klinika zazwyczaj oferuje znieczulenie komputerowe, które daje duży komfort pacjentom. Przy zabiegach takich jak leczenie kanałowe pod mikroskopem, specjaliści preferują aplikacje znieczuleń miejscowych.
Endodoncja mikroskopowa — innowacja w stomatologii
Leczenie kanałowe pod mikroskopem to innowacyjna technologia w stomatologii. Pozwala na dokładną i precyzyjną pracę. Mikroskop umożliwia staranne oczyszczenie kanałów i ułatwia orientację w ich długości oraz budowie. Leczenie kanałowe pod mikroskopem ułatwia specjaliście pracę na wąskich kanałach.
Leczenie kanałowe — kiedy stanowi konieczność?
Kiedy konieczne jest wykonanie tego zabiegu? Przede wszystkim w sytuacjach, kiedy mamy do czynienia z następującymi stanami chorobowymi:
- zgorzel miazgi — występuje w chwili, kiedy dochodzi do rozkładu miazgi, spowodowanego obecnością bakterii.
- mechanicznie uszkodzony ząb — bywa, że złamanie zęba powoduje powstanie zgorzeli.
- zapalenie — najczęściej jest następstwem zgorzeli miazgi i powoduje silny ból okolicy zęba.
- niepoprawnie wykonane zabiegi zęba — leczenie kanałowe często jest konieczne z racji na niepoprawne wykonanie poprzednich zabiegów na zębie.
Czasami niewłaściwe oczyszczenie lub niepoprawne wypełnienie kanałów kończy się leczeniem kanałowym.
Pacjenci często obawiają się leczenia kanałowego. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ wystarczy zaufany specjalista, aby czuć komfort podczas zabiegu. Klinika stomatologiczna Varsovia Dental oferuje profesjonalne doradztwo oraz bezstresowe leczenie. Endodoncja jest koniecznością, która pozwala na zachowanie zdrowych zębów.