27 / 06 / 2017 Developers

Pozycjonowanie strony internetowej

Wyszukując daną frazę w wyszukiwarce internetowej w odpowiedzi dostajemy listę stron najbardziej pasujących do danego hasła. To, na którym miejscu jest dana strona w wynikach mocno uzależnione jest od tego, jak dobrze jest wypozycjonowana. Dokładniej chodzi o to czy spełnia większość wytycznych robota indeksującego wyszukiwarki. Pozycjonowaniu bardzo często towarzyszą działania SEO.

Do roku 2013 pozycjonowanie stron internetowych było łatwym zajęciem. W krótkim czasie było możliwe osiągnięcie dobrych wyników przy zastosowaniu odpowiednich metod. Natomiast gdy nastąpiła aktualizacja algorytmu Pingwin 2.1 jednocześnie rozpoczął się okres zmian w Google. Każda kolejna aktualizacja wiązała się z utrudnianiem oszukiwania robotów i wyłapywaniu niewłaściwie użytych technik w celu podwyższenia pozycji. Od roku 2015 duży wpływ ma dostosowanie strony na urządzenia mobilne.

Co zrobić aby nasza strona była wysoko w wynikach wyszukiwania?

Dbać o właściwą ilość i jakość treści na stronie

Zakładając stronę internetową musimy pamiętać o tym, że w Internecie o podobnej tematyce może być ich więcej. Dlatego bardzo ważne jest aby nasze treści na stronie były unikatowe i nie powtarzały się pod różnymi adresami.

Pamiętać o słowach kluczowych na stronie i w nagłówku

Bardzo ważnym elementem pozycjonowania strony są słowa kluczowe. Dobrze dobrane słowa nie tylko sprawią, że nasza strona będzie na pierwszej stronie w wyszukiwarce, ale trafi też do właściwej grupy docelowej.

Dodawać nowe treści (np.: artykuły)

Konkurencja nie śpi, dobrze rozwijająca się strona internetowa może liczyć się z tym, że utrzyma się w rankingu i będzie często odwiedzana. Ważne aby co jakiś czas dodawać nowe artykuły, nowinki czy ciekawostki. Im więcej treści na stronach, tym więcej słów kluczowych a co za tym idzie, więcej odbiorców i wejść na stronę.

Umieszczać słowa kluczowe w adresach URL

Kolejnym krokiem do lepszego pozycjonowania strony jest optymalizacja adresów URL, czyli przypisanie do nich najważniejszych słów kluczowych.

Przykład poprawnego adresu URL: naszadomena.pl/oferta

Przykład błędnego formatu adresu URL: naszadomena.pl/page36?=page.php

Pamiętać o optymalizacji i poprawności napisanego kodu strony

Ważne aby strona była zgodna ze standardami W3C, w tym celu można użyć darmowych walidatorów HTML (https://validator.w3.org/) i CSS (https://jigsaw.w3.org/css-validator/).

Zadbać o szybkość ładowania strony

Polecam sprawdzenie strony w narzędziu oferowanym przez Google Page Speed Insights (https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=pl).

Moim zdaniem jeszcze dokładniej można to sprawdzić poprzez dodatek PageSpeed instalowany na przeglądarkach Chrome. Wynik może się nieco różnić od wersji przeglądarkowej, ale otrzymujemy przydatne informacje, a nawet gotowe przeskalowane obrazy jakie powinny być umieszczone na stronie.

Umieszczać linki do innych stron

Coraz częściej są to linki do serwisów społecznościowych. Dobrze jest linkować do forów czy do stron firm pisząc o niej na przykład w artykule.

Optymalizować pod kątem SEO

Tutaj warto zwrócić uwagę na to czy tytuły stron i podstron są dobrze napisane. Dobrze aby zawierały słowa kluczowe, ponieważ jest on wyświetlany w wynikach wyszukiwania. Opisy w meta discription może nie ma wpływu na pozycjonowanie ale dobrze zadbać o jego wartość, głównie ze względu na to, że jest również wyświetlany w wynikach wyszukiwania pod tytułem. Wiele systemów zarządzania treścią jak np.: WordPress oferuje wtyczki dzięki, którym SEO możemy mieć pod kontrolą.

Promować swoją stronę, im więcej osób będzie ją odwiedzać, tym wyżej znajdzie się w rankingu

Nie ma tak naprawdę złotego środka na to aby nasza strona w błyskawiczny sposób znalazła się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania. Omówione powyżej techniki czy też porady to najważniejsze punkty, dzięki którym nasza strona będzie wyglądać lepiej w rankingu aniżeli do stron, które tego nie stosowały. Istnieją również firmy, które oferują usługi związane z pozycjonowaniem stron internetowych, jednak trzeba uważać na naciągaczy. Jak pewnie się przekonaliście czytając ten artykuł to wcale nie jest takie trudne.

FacebookTwitterGoogle+LinkedIn